Zašto nam je potrebna digitalizovana distribucija vode?
Digitalna rešenja mogu pomoći u borbi protiv nekih ekoloških i urbanističkih izazova sa kojima se vodovodna preduzeća svakodnevno suočavaju. Tehnološki razvoj je učinio ekonomski izvodljivim digitalizaciju velikog dela društva, a nova tehnologija kao što je Internet stvari (IoT) pruža sektoru voda nove mogućnosti.
Izazovi u upravljanju vodosnabdevanjem
Vodovodna preduzeća se svakodnevno suočavaju sa izazovima vezanim za upravljanje vodosnabdevanjem. Potencijalni uticaj nestašice vode; povećana potrošnja vode; visoki troškovi energije; urbanizacija i neprihodovana voda (NPV) samo su neki od izazova koji primoravaju vodovodne kompanije da razmišljaju o inovativnim rešenjima.
Neprihodovana voda je u osnovi proizvedena i prečišćena voda koja se gubi negde u sistemu za distribuciju vode i nikada ne stiže do potrošača. To znači da voda koja se ne koristi ili se plaća utiče na lokalnu ekonomiju kao i na dostupne lokalne resurse. Problem je univerzalan i kreće se od nivoa NPV od oko 5% do čak 80% u određenim oblastima. Jasno je da postoji potreba za održivijim načinom isporuke vode.
Izazov je pojednostaviti rad, održavanje i povećati sigurnost mreže za snabdevanje i kvalitet vode, a istovremeno zaštititi životnu sredinu i vodne resurse. Važan deo rešenja je mogućnost praćenja pritiska, otvorene/zatvorene pozicije ventila i zagađenja u distributivnoj mreži.
Pregled cele distributivne mreže
Sa hiljadama ventila, priključaka i hidranta instaliranih širom distributivne mreže, vredne informacije o njenom stanju su na dohvat ruke. Šta ako vam neki od vaših najkritičnijih ventila šalju poruke svaki put kada se koriste? Ne samo vaši ventile, već i protivpožarni hidranti i ulazi iz sekcija. Na osnovu podataka direktno sa kritičnih tačaka u vašoj distributivnoj mreži, možete donositi odluke zasnovane na činjenicama koje će vam pomoći da upravljate distribucijom vode na održiviji i efikasniji način.
Prednosti za lokalne operacije i za životnu sredinu
Digitalizacija i transparentnost doprinose bolje strukturiranim i automatskim operacijama. Digitalna rešenja aktivno doprinose smanjenju gubitka vode, potrošnje energije i operativnih troškova, kao i obezbeđivanju kvaliteta vode. To dovodi do ogromnih prednosti na lokalnom nivou i doprinosi prevazilaženju globalnih, ekoloških izazova. Štaviše, optimizacija sistema da distribuira samo potrebnu količinu vode omogućiće uštedu energije.
Međunarodni zahtevi
Kao lokalno vodovodno preduzeće, imate odgovornost da obezbedite sigurnu distribuciju vode za svoje potrošače. Međutim, globalni je izazov brinuti o našim vodnim resursima i osigurati čistu vodu za piće za sve. Stoga je održivo vodosnabdevanje na međunarodnoj političkoj agendi.
Ciljevi UN za održivi razvoj
17 UN ciljeva održivog razvoja (SDG) su dizajnirani da vode svet ka održivijem pravcu. Digitalizovana distributivna mreža omogućava vodovodnim preduzećima da povećaju efikasnost i smanje gubitak vode – i na taj način osiguraju zaštitu naših resursa. Na ovaj način daje se značajan doprinos ciljevima UN 6 i 11 u cilju obezbeđivanja čiste vode i sanitarnih uslova i sigurnih, otpornih i održivih gradova.
Zahtevi direktive EU o vodi za piće
Digitalizacija distributivne mreže ne samo da obezbeđuje transparentnost potrebnu za donošenje ispravnih odluka. Takođe se može pokazati neophodnom da bi se ispunili zahtevi efikasnosti u međunarodnom zakonodavstvu.
Svrha Direktive o vodi za piće EU je da obezbedi bezbednu i čistu vodu za piće. Odnosi se na materijale u kontaktu sa vodom za piće i granične vrednosti koje treba prihvatiti u distribuciji vode, a fokusira se na upravljanje rizikom i smanjenje gubitka vode.
U slučaju curenja i pucanja cevi postoji opasnost od kontaminacije sistema cevi. Stoga, svaka država članica mora da proceni i postavi ciljeve za smanjenje gubitka vode. Nova tehnologija može efikasno da podrži komunalna preduzeća u ispunjavanju ovih novih ciljeva poboljšanjem načina na koji se može upravljati pritiskom, pratiti curenje i otkriti i izbeći krađa.
Države članice moraju osigurati da kompletna distributivna mreža podleže pristupu zasnovanom na riziku. Odgovarajuća procena rizika uključuje razmatranje načina na koji se upravlja i štiti svim pristupnim tačkama vodi. Svaka procena rizika takođe treba da uzme u obzir rizik koji predstavlja neodgovarajući pritisak u distributivnoj mreži. Prenizak pritisak podrazumeva rizik od kontaminacije, dok previsok pritisak znači veći nivo curenja i povećan rizik od pucanja. Senzori pritiska i temperature u mreži i daljinsko praćenje hidranta i zasuna obezbediće upravljanje rizicima na najbolji mogući način.